2021-06-22

Jaki perfum dla siebie wybrać?

Z pewnością każdy z nas doskonale wie, że zapachy damskie i męskie znacząco się różnią. W damskich perfumach głównie dominują kwiaty, owoce i słodkie aromaty. Mężczyźni natomiast chętnie stawiają na zapachy ziołowe, drzewne, skórzane, czy też korzenne. Jaki perfum wybrać? Czym się kierować podczas zakupu? Jakie rozwiązania są najpopularniejsze?

Woda toaletowa i woda perfumowana

Wśród perfum wyróżniamy wody perfumowane i wody toaletowe. Okazuje się, że wody zapachowe różnią się stężeniem alkoholu i olejków zapachowych. To, jak długo perfum będzie się utrzymywał na skórze, zależy od zawartości procentowej olejków i alkoholu. Pamiętajmy o tym, że im większe stężenie, tym intensywniejszy i trwalszy zapach. Warto zauważyć, że perfumy mają najwięcej olejków zapachowych (30-40%). Jeśli chodzi o wodę perfumowaną, tutaj zazwyczaj mamy do czynienia z olejkami na poziomie 10-15%. Najmniejszą wartość posiada woda toaletowa, gdzie występuje od 5 do 10% olejków zapachowych. Dzięki tym informacjom będziemy mogli określić, jaki zapach będzie silny i trwały. Kobiety bardzo często sięgają po wody perfumowane, które cechują się intensywnością i trwałością zapachu.

Popularne rodzaje zapachów

Podczas zakupu perfum idealnych dla siebie, zastanówmy się, jakie zapachy nas interesują i co lubimy. W zasadzie każdy z nas znajdzie coś dla siebie, gdyż opcji jest bardzo dużo. Zakupu dokonamy w drogeriach, w sklepach online, czy nawet w marketach. Przed wyborem warto poznać te zapachy, które wiodą prym na rynku. Są nimi głównie nuty:

  • kwiatowe (fiołek, magnolia, róża, konwalia),
  • orientalne (cedr, wanilia),
  • cytrusowe (cytryna, pomarańcza),
  • skórzane (ostre nuty przypraw),
  • zielone (bambus, zielona herbata),
  • wodne (mydlane zapachy),
  • owocowe (gruszka, jabłko, wiśnia),
  • ziołowe (tymianek, lawenda, mięta),
  • drzewne (cedr, mech dębowy).

Nie zapominajmy o tym, że żaden składnik nie występuje pojedynczo i może stanowić dominującą nutę w perfumach. Unikalne zapachy są dobrym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby, jednak w tym przypadku warto wiedzieć, jaki gust ma osoba obdarowana. To pozwoli uniknąć niepowodzenia, gdyż każdy gustuje w innych nutach zapachowych.

Wybór perfum wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Wiele zależy od własnych oczekiwań, stylu życia i preferencji. Często zwracamy także uwagę na cenę produktu - markowe perfumy kosztują więcej, jednak cechują się bardzo dobrą jakością. Taka inwestycja doda nam pewności siebie i pozwoli przez długi czas korzystać z pięknej nuty zapachowej, jakiej używać będziemy każdego dnia.

Zobacz także